Tahsin Oğuz Acartürk
0 Yorum

Doç. Dr. Tahsin Oğuz Acartürk

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı


TAKİP ET Telefonla Randevu Al Bu PROFİL SİZE Mİ AİT?


RANDEVU HATTI

+90 (505) 971 4800

WHATSAPP HATTI

+90 (505) 971 4800

YABANCI DİL

İngilizce

Uzmanlık Alanları

ONLINE RANDEVU AL

KULLANICI GÖRÜŞLERİ (0 Yorum)

0.0/5

HAKKINDA

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1995 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldum. TUS’da Plastik Cerrahiyi kazanmama rağmen, uzmanlık eğitimini Amerika’da almak en büyük hayalimdi ve bunun için aynı yıl Amerika’ya gittim. 

İlk önce Pittsburgh Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde kas kök hücresi, doku mühendisliği ve biyomateryaller (canlının dokusu yerine geçen yapay/doğal madde) konusunda postdoctoral fellow olarak 2,5 yıl çalıştım. O zamanlar kök hücre ve doku mühendisliği ve bunun birlikteliğinden oluşan rejeneratif  (yenileyen) tıp plastik cerrahide yeni kavramlardı. Sanırım dünyada bununla ilgili çalışmış ilk Türk plastik cerrah benim. 

1998 yılında Pittsburgh Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümüne asistan olarak girdim. Plastik cerrahi entegre (karma)eğitim programı gereği ilk 3 yıl genel cerrahi yaptım. Bu 3 yılın içinde yoğun bir şekilde travma cerrahisi, kalp ve toraks (göğüs) cerrahisi, karın cerrahisi ve damar cerrahisi konularında yoğun ve zorlu bir eğitimden geçtim. Aldığım bu plastik cerrahi dışı eğitiminin daha sonra çok yararını gördüm. Bu eğitim vücudun her alanında zor onarımları yapmamı ve rahatlıkla çalışmamı sağladı. Damar cerrahisi yapmam da daha sonra mikrocerrah olmamın alt yapısını hazırladı. Bunun ardından 3 yıl süren plastik cerrahi eğitimim başladı. Bölümümüzde çalışan 30’a yakın plastik cerrahla yakından çalıştım ve çok geniş bir alanda iyi bir eğitim aldım. Pittsburgh plastik cerrahi bölümü o zamanlarda da ve halen Amerika’daki saygın ilk üç klinik arasındadır.  (http://www.businesswire.com/news/home/20140910005211/en/Doximity-Announces-2014-Residency-Program-Rankings)

Bir yabancı doktor olarak şimdilerde olduğu gibi o zamanlarda da asistanlığa girmek çok zordu. Cerrahi branşlara girmek daha da sıkıntılıydı. Plastik cerrahiye girmek ise çok çalışmayı ve büyük özveriyi gerektiriyordu. Amerika’da entegre plastik cerrahi programına girmiş ve eğitim almış ilk Türk plastik cerrah olarak ülkemin adını duyurduğum için kıvançlıyım.

Bölümümüze sıklıkla gelen dünyaca tanınmış plastik cerrahlarla ameliyat yapma fırsatı buldum. Plastik cerrahi yıllarında 1 yıl da Kemik Doku Mühendiliği laboratuvarında postdoc fellow olarak çalıştım. Asistanlığımın son yılında, şimdi çok yaygın olan, yağdan elde edilen kök hücreleriyle çalışma yaptım. O zamanlarda yağdan kök hücre elde edilmesi yeni ortaya çıkan bir kavramdı ve Pittsburgh Üniversitesi buna öncülük ediyordu. Sanırım bu yağ kök hücresi teknolojileriyle çalışmış ilk Türk plastik cerrahlardan biriyim. 

Asistanlığım sırasında pek çok konu ile ilgilenedim ama en çok ilgimi çeken alan mikrocerrahi oldu. Mikrocerrahi plastik cerrahinin en zor alanıdır. Burada bir dokunun damarlarıyla birlikte vücuttan alınması ve başka bir alana aktarılması söz konusudur. Nakledilen dokunun yaşayabilmesi için mikroskop altında 1mm civarındaki damarların yeniden onarılması gerekir. Başarı için cerrahın teknik olarak kendini hem en üst noktada geliştirmesi hem de bu alana tam olarak adaması gerekir. 

Amerika’da 9 yıl kaldıktan sonra 2004’de Türkiye’ye döndüm ve Sağlık Bakanlığı’ndan uzmanlık denkliğimi aldım. Hemen ardından askerliğimi yedek subay olarak Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yaptım. Orada çok değerli hocalarla çalıştım ve özellikle yanık tedavisi, savaş yaralanmaları ve penis onarımı konsunda tecrübemi artırdım. Askerliğin ardından Çukurova Üniverisitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalına öğretim üyesi olarak girdim. 2007 yılında yardımcı doçent ve 2010 yılında doçent oldum. 2006 yılında Avrupa Plastik Cerrahi Derneği tarafından verilen ‘’Genç Plastik Cerrah’’ ödülünü aldım ve 2007 yılında Helsinki Üniversitesi’nde mikrocerrahi, ortognatik (çene bozukluklarıyla ilgili) cerrahi ve kulak onarımları konusunda fellow olarak çalıştım. 2012 yılında Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi üst uzmanlığına hak kazandım. Çukurova Üniversitesi’nde bulunduğum yıllarda daha önce hiç yapılmamış pek çok ameliyatı gerçekleştirdim. Bu özellikle mikrocerrahi ve onarım alanında oldu. Özellikle mikrocerrahi alanında %50’ye kadar varan doku kaybı oranını %3’e çektim ki bu dünya ortalaması olan %5’in de altındadır. Daha önce hiç tanımlanmamış doku aktarımlarını tanımladım ve uluslararası literatüre girdim. 

2011 yılında Pittsburgh Üniversitesi Plastik Cerrahi bölümü ile görüşerek oranın Baş Boyun Onarımları Direktörü olarak Amerika’ya gittim. Bu onarımlar baş, boyun, ağız içi ve çene bölgesinin kanserlerinin çıkarılması sonucu oluşan defektlerle (kusurlar, açıklıklar) ilgili ve ağırlıklı olarak mikrocerrahiyi gerektiren tedavilerdir. Bu ameliyatlar hastaların durumlarının ağırlığı ve bölgenin 3 boyutlu şekli ve işlevselliği yüzünden vücudun diğer bölgelerindeki mikrocerrahi onarımlarından çok daha zordur. Pek çok branşı ilgilendiren ekip çalışması zorunludur. Ortalama ameliyat süresi 10-12 saattir. Hatta kafa kaidesini ilgilendiren durumlarda 24 saatten fazla bile sürebilir. Bu tür vakalarda son 4 yıl içinde 200’ün üzerinde ameliyat gerçekleştirdim. Bu mikrocerrahi vakalarında 100% doku yaşayabilirliği sağladım ki bu sonuç daha önce o bölümde ulaşılmamış bir başarı oranıydı. 

Amerika’da diğer ilgilendiğim konular estetik meme cerrahisi, işlevsel ve estetik rinoplasti (burun estetiği), yüz kırıkları, yüz felci, toraks karın ve genital bölge onarımları, yüzün estetik onarımı, el cerrahisi ve uzuv kopmalarıdır. Ayrıca yağ dokusu ile ilgili, yağ emme ile vücut şekillendirme, yağ enjeksiyonu ve yağ dokusundan elde edilmiş kök hücre tedavileri sıklıkla yaptığım ameliyatlardır.

Meme küçültmeyle ilgili Amerika’lı cerrahların aksine farklı ve daha az iz bırakan ve memeyi daha çok kaldıran bir teknik kullandığım için zamanla özellikle estetiğin ön planda olduğu genç hastalarda diğer meslektaşlarım hastalarını bana yönlendirdiler. 

Özellikle rinoplasti alanında Türk cerrahlarının çok tecrübesi olduğu ve sonuçlarının iyi olduğu uluslararası arenada cerrahlar arasında kabul edilmiştir. Bu konudaki tecrübemi Pittsburgh Üniversitesi’nde devam ettirmeyi başardım ve oradaki meslektaşlarım kendilerine gelen hemen hemen tüm rinoplasti hastalarını bana göndermeye başladılar.

Her ne kadar bazı konularda branşlaşsak da, Amerika’da bölümün yapısı gereği ve iş yoğunluğundan dolayı her tür hastaya baktım. Özellikle el cerrahisi, uzuv kopmaları ve karmaşık yüz yaralanmaları ve kırıkları konusunda çok çalıştım. Sadece bu hastaların akut (ivegen) tedavilerinde değil, ayrıca ikincil onarım gerektiren durumlarda da geniş bir çalışma alanım oldu. Bununla birlikte özellikle yüz felci ile ilgili ekibin de içinde bulunduğumdan yüz felcinin mikrocerrahi ve kas aktarımı ile dinamik onarımı konusunda geniş bir deneyimim oldu.

Bir ilgi alanım da yağ dokusuna yönelik ameliyatlardır. Pittsburgh Üniversitesi bu konuda dünyada uluslararası bir merkezdir. Hastadan kendi yağını elde ettikten sonra bunu hem estetik hem de onarım cerrahisinde kullanıyorum ve Pittsburgh Üniversitesi’nde ve Amerika’da kapsamlı çalışmalara araştırmacı olarak katkı sağlıyorum. Bu çalışmaların bir bölümü kök hücre teknolojilerini de kapsamaktadır. Bu teknolojileri özelikle kanser, yanık ve kanser sonrası ışın tedavisi almış hastaların doku onarımlarında sıklıkla kullanmaktayım. Ayrıca Amerika’da bulunan çeşitli kök hücre firmalarına da danışmanlık yapmaktayım.

Yaptığım diğer yağ ameliyatları ise vücut şekillendirme, yağ emme (liposuction), lipodistrofi (yağ dağılım bozukluğu) ve lipödeme (bacakta yağ birikimine bağlı şişlik) yönelik ameliyatlardır. Son zamanlarda dünyada yaygınlaşan lenfödem (bacakta akkan göllenmesine bağlı şişlik) cerrahisini de yapmaya başladım ve iyi sonuçlar elde ettim.

Yılda 2 hafta Amerika’dan çeşitli cerrahların katılımıyla Vietnam’a büyük bir ekip olarak gitmekte ve farklı hastanelerde çok zor vakaların tedavisini üstlenmekteyiz. Benim Vietnam’da daha çok yaptığım ameliyatlar ayaktan ele parmak aktarımları (toe-to-hand), kulak yokluğunda onarımlar (mikrotia), dudak damak yarıkları ve brakiyal pleksus cerrahisi. Zor koşullarda iyi bir ekip çalışmasıyla çok ihtiyacı olan insanlara tedavi sunuyoruz.

Bu soruyu herkes soruyor ‘’Neden Muğla?’’ diye.  Ben zaten ben hâlâ Pittsburgh Üniversitesi’nde doçent olarak devam ediyorum. Halen yılın bir kısmı Pittsburgh’da yoğun ve aktif olarak görevim devam ediyor. Ancak hem ailemle daha fazla birlikte olmak için hem de ülkemde zaman geçirmek için Muğla'yı seçtim. Ben oldum olası şehir yaşamını sevemedim ve hep kalabalıktan ve gürültüden kaçtım. Bununla birlikte Muğla ilinde özellikle plastik cerrahların sayısı az ve sağlık turizmi için de önü açık. Deniz var ki ben yelken yapıyorum. Kayak merkezleri ve dağlar var, snowboard yapıyorum ve dağcılıkla uğraşıyorum. Bunların hepsinin toplamı beni buraya çekti. 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahinin her ameliyatını yapıyorum. Bazı büyük ameliyatlar için daha önce benimle birlikte çalışmış bir ekibim de var. Burada, dünyada ve tüm Türkiye’de yapılan plastik cerrahinin en karmaşık ve zor ameliyatları dahil olmak üzere her ameliyatın yapılacağı alt yapıyı yerleştiriyorum. 

Altı yıl Türkiye’de kaldığım süre içinde pek çok asistan yetiştirdim. Ulusal ve uluslararsı kurslarda ve kongrelerde eğitim verdim. Amerika’ya döndükten sonra genç Türk plastik cerrahlarına yönelik bir eğitim programı başlattım. Bu uluslararası çalışan bir Türk plastik cerrahı tarafından ilk kez başlatıldı. Başka örneği yok. Pek çok kişi yanıma geldi ve eğitim aldı. Bu eğitim programını halen devam ettiriyorum. Devamlı olarak ulusal ve uluslararası toplantılarda konuşmalar yapıyorum ve kurs düzenliyorum. Genç meslektaşlarımı sadece tıp alanında değil yaşam ve etik alanında da yetiştirmeye çalışıyorum. İleriye yönelik başka projelerim de var.

Geçen sene ‘’American Board of Plastic Surgery’’inin çok kapsamlı sınavını geçerek tüm yeterliliklerini sağladım ve Amerikan board sertfikası aldım. Şu an Türkiye’de çalışan tek Amerikan Board Sertifikalı plastik cerrahım. Amerika'da board sertifikası olması üstün bir kalitenin ve etik bir cerrah olmanın bir göstergesidir. Board sertifikası olmayan pek çok hastanede çalışamaz. Bu sertifikanın alınması zorlu bir süreç sonucu ve yüksek kalitenin gerek ameliyatlarda gerek hasta bakımında sağlanması ile oluşuyor. Nasıl bütün dünya Amerika'daki ''FDA'' onayına bakıyor, bu da öyle birşey aslında. Ayrıca Avrupa Board sertifikam da var ama, bu Amerikan Board'unun yanında sadece ufak bir başarı diyebilirim.

Çalışma Alanları

YAYINLAR
 1. Acartürk TO, Peel MM, Petrosko P, Laframboise WA, Johnson PC, DiMilla PA. Control of the Attachment, Morphology, and Proliferation of Skeletal Muscle Myoblasts on Silanized Glass. J Biomed Mater Res. 1999 Mar 15;44(4):355-70. PubMed PMID: 10397939.
 2. DiEdwardo CA, Petrosko, P, Acartürk TO, DiMilla PA, LaFramboise WA, Johnson PC. Muscle Tissue Engineering. Clin Plast Surg. 1999 Oct;26(4):647-56, ix-x. Review. PubMed PMID: 10553219.
 3. Acartürk TO, Stofman GM. Posttraumatic Epidermal Inclusion Cyst of the Deep Infratemporal Fossa. Ann Plast Surg. 2001 Jan;46(1):68-71. PubMed PMID: 11192040.
   
 4. Doll BA, Tegtmeier F, Koch H, Acartürk TO, Hollinger JO. Evidence for a Cellular and a Molecular Decline in Bone Healing with Age. Operative Techniques in Orthopaedics. 2002; 12(2):72-77.
   
 5. Acartürk TO, Hollinger, JO. Focal Adhesion Kinase Expression during Mandibular Distraction Osteogenesis: Evidence for Mechanotransduction; Tong L, Buchman SR, Ignelzi Jr. MA, Rhee S, Goldstein SA. Plast Reconstr Surg. 2003 Jan;111(1):223-224.
 6. Landa LE, Tartan BF, Acartürk TO, Skouteris CA, Gordon C, Sotereanos GC. The Transcervical Incision for Use in Oral and Maxillofacial Surgical Procedures. J Oral Maxillofac Surg. 2003 Mar;61(3):343-6. Erratum in: J Oral Maxillofac Surg. 2003 Jul;61(7):857. PubMed PMID: 12618974.
 7. Acartürk TO, Stofman GM. Treatment of the Vascular Lesions of the Face and Neck Using Selective Photothermolysis with Intense Pulse Light. Eur J Plast Surg. 2003, 26:319-323.
 8. Chong SL, Mitchell R, Moursi AM, Winnard P, Losken HW, Bradley JP, Ozerdem O, Azari K, Acartürk TO, Opperman LA, Siegel MI, Mooney MP. Rescue of Coronal Suture Fusion using Transforming Growth Factor-Beta 3 (TGF-β3) in Rabbits with Delayed-Onset Craniosynostosis. Anat Rec A Discov Mol Cell Evol Biol. 2003 Oct;274(2):962-71. PubMed PMID: 12973720.
 9. Acartürk TO, Glaser DP, Newton ED. Reconstruction of Difficult Wounds with Tissue Expanded Free Flaps. Ann Plast Surg. 2004 May;52(5):493-9; discussion 500. PubMed PMID: 15096936.
 10. Acartürk TO, Swartz WM, Luketich J, Quinlin RF, Edington H. Laparoscopically Harvested Omental Flap for Chest Wall and Intrathoracic Reconstruction. Ann Plast Surg. 2004 Sep;53(3):210-6. PubMed PMID: 15480005.
 11. Acartürk TO, Wachtman G, Heil B, Landecker A, Courcoulas AP, Manders EK. Panniculectomy as an Adjuvant to Bariatric Surgery. Ann Plast Surg. 2004 Oct;53(4):360-6; discussion 367. PubMed PMID: 15385771.
 12. Acartürk TO, Newton ED. An Aberrant Branch of Radial Artery Encountered During Elevation of Radial Forearm Free Flap. J Reconstr Microsurg. 2004 Nov;20(8):611-4. PubMed PMID: 15630655.
 13. Acartürk TO, Azari K, Mooney M, Chang T, Losken HW, Bradley JP, ‘’Correction of Unilateral Coronal Synostosis Leads to Resolution of Mandibular Asymmetry in Rabbits,’’ Plast Reconstr Surg. 2005 Jan;115(1):172-82. PubMed PMID: 15622248.
   
 14. Acartürk TO, Öztürk S, Şengezer M. Sternal Infections and Reconstruction: General Principles and Use of Omentum. J Turkish Soc Plast Surg.2005; 13(3):163-169. (Turkish)
   
 15. Acartürk TO, Edington H. Non-melanoma Skin Cancer. Clin Plast Surg. 2005 Apr;32(2):237-48. Review. PubMed PMID: 15814120.
 16. Gabbay JS, Heller J, Spoon DB, Mooney M, Acartürk TO, Askari M, Wasson KL, Bradley JP. Noggin underexpression and runx-2 overexpression in a craniosynostosis rabbit model. Ann Plast Surg. 2006 Mar;56(3):306-11. PubMed PMID: 16508363.
 17. Ozturk S, Acartürk TO, Yapıcı K, Sengezer M. “Treatment of ‘en coup de sabre’ Deformity with Porous Polyethylene Implant: A Clinical Report and an Unusual Presentation of Linear Scleroderma. J Craniofac Surg. 2006 Jul;17(4):696-701. PubMed PMID: 16877917. 
 18. Acartürk TO, Hollinger JO. Commercially Available Demineralized Bone Matrix (DBM) Compositions to Regenerate Calvarial Critical-Sized Bone Defects. Plast Reconstr Surg. 2006 Sep 15;118(4):862-73. PubMed PMID: 16980846.
 19. Sajjadian A, Vallerio IL, Acartürk TO, Askari MA, Sacks J, Kormos RL, Manders EK. Omental Transposition Flap for Salvage of Ventricular Assist Devices.’ Plast Reconstr Surg. 2006 Sep 15;118(4):919-26; discussion 927. PubMed PMID: 16980851.
 20. Acartürk TO, Ashok K, Lee WPA,. The Use of External Skeletal Fixation to Facilitate the Surgical Release of Wrist Flexion and Thumb Web Space Contractures. J Hand Surg Am. 2006 Dec;31(10):1619-25. PubMed PMID: 17145382.
 21. Mooney MP, Losken HW,Moursi AM, Bradley JP, Azari K, Acartürk TO, Cooper GM, Thompson B, Opperman LA, Siegel MI. TO. Anti TGF-B2 Antibody Therapy Inhibits Postoperative Resynostosis in Craniosynostotic Rabbits. Plast Reconstr Surg. 2007 Apr 1;119(4):1200-12; discussion 1213-5. PubMed PMID: 17496591.
 22. Acartürk TO, Kıvanc O. Correction of Saddle Nose Deformity in Ectodermal Dysplasia. J Craniofac Surg. 2007 Sep;18(5):1179-82. PubMed PMID: 17912109.
 23. Parsak CK, Demiryurek HH, Inal M, Sakman G, Koltas IS, Erkocak EU, Korkmaz M, Acartürk TO. Alveolar Disease: Imaging Findings and Surgical Approach. Acta Chir Belg. 2007 Sep-Oct;107(5):572-7. PubMed PMID: 18074925.
 24. Acartürk TO, Sakman G. Reconstruction of the Postmastectomy Defects in Male Patients Using Thoracodorsal Artery Perforator Flap. J Turkish Soc Plast Surg. 2007; 15:88-91. (Turkish)
 25. Acartürk TO, Tuncer Ü, Aydoğan B, Dalay C. Median Artery Arising from the Radial Artery: It’s Significance During Harvest of a Radial Forearm Free Flap. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2008 Oct;61(10):e5-8. PubMed PMID: 18023628.
 26. Parsak CK, Seydaoglu G, Sakman G, Acartürk TO, Karakoc E, Hanta I, Alparslan AH, Satar S. Abdominal Compartment Syndrome: Current Problems and New Strategies. World J Surg. 2008 Jan;32(1):13-9. PubMed PMID: 18026790.
 27. Acartürk TO. Lateral Intercostal Artery Perforator-Based Reverse Thoracic Flap for Antecubital Reconstruction. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2008 Nov;61(11):e5-8. PubMed PMID: 18248781.
 28. Acartürk TO, Parsak CK. Preservation of the Contralateral Abdominal Flap Following Harvest of Unilateral Deep Inferior Epigastric Artery Perforator Flap for Staged Bilateral Breast Reconstruction. J Reconstr Microsurg. 2008 May;24(4):247-9. PubMed PMID:18521779.
 29. Türegün M, Acartürk TO, Ozturk S, Sengezer M. Aesthetic and Functional Restoration Using Dorsal Saddle Shaped Medpor Implant in Secondary Rhinoplasty. Ann Plast Surg. 2008 Jun;60(6):600-3. PubMed PMID: 18520190.
 30. Acartürk TO, Lehmicke M, Aberman H, Toms D, Hollinger JO, Fulmer M. Bone healing response to an injectable calcium phosphate cement with enhanced radiopacity. J Biomed Mater Res B Appl Biomater. 2008 Jul;86(1):56-62. PubMed PMID: 18098201.
 31. Acartürk TO. Early Postoperative Results and Algorithmic Approach to the Choice of Technique in Cleft Palate Patients Operated using Furlow Double Opposing Z-plasty or Bardach Two Flap Palatoplasty. J Turkish Soc Plast Surg. 2008; 16:140-144. (Turkish)
 32. Acartürk TO. Treatment of Large Ischial Ulcers Communicating with the Hip Joint with Proximal Femoral Resection and Reconstruction with a Combined Vastus Lateralis, Vastus Intermedius and Rectus Femoris Musculocutaneous Flap. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2009 Nov;62(11):1497-502. PubMed PMID: 18718837.
 33. Acartürk TO, Yiğenoğlu B, Pekedis Ö. Excision and Transcutaneous Lift in Patients With Neurofibromatosis of the Fronto-temporo-orbital and Auricular Regions. J Craniofac Surg. 2009 May;20(3):771-4. PubMed PMID: 19480038.
 34. Acartürk TO, Parsak CK, Sakman G, Demircan O. Superior Gluteal Artery Perforator Flap in the Reconstruction of Pilonidal Sinus. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2010 Jan;63(1):133-9. PubMed PMID: 19010110.
 35. Yavuz S, Acartürk TO. Acquired Partila Lipodystrophy wıth C3 Hypocomplementemia and Antiphospholipid and Anticardiılipin Antibodies. Pediatr Dermatol. 2010 Sep-Oct;27(5):504-8. PubMed PMID: 20807366.
 36. Acartürk TO. Reconstruction of Lower Extremity Close-Range Shotgun Injuries with Gracilis Free Flap: A Report of Two Cases. Ulus Travma Acil Cerrahi Derg. 2010 Jul;16(4):367-70. PubMed PMID: 20849057.
 37. Acartürk TO. Femur-Vastus Intermedius-Anterolateral Thigh Osteomyocutaneous Composite Chimeric Free Flap: A New Free Flap for the Reconstruction of Complex Wounds. J Reconstr Microsurg. 2011 Mar;27(3):187-94. PubMed PMID: 21181626.
 38. Acartürk TO Aslaner EE. Periosteal Ossification from the Vascular Pedicle of a Free Fibular Flap. J Cranoifac Surg. 2011 Nov;22(6):e29-32. PubMed PMID: 22134315.
 39. Acartürk TO. Free segmental Vastus Lateralis Muscle Flap for Reconstruction of the Recalcitrant Defects of the Cleft Hard Palate. J Reconstr Microsurg. 2012 Oct;28(8):509-14. PubMed PMID: 22711197.
 40. Yavuz S, Anarat A, Acartürk S, Dalay AC, Kesiktaş E, Yavuz M, Acartürk TO.  Neutrophil gelatins associated lipocalcin as an indicator of acute kidney injury and inflammation in burned children. Burns. 2014 Jun;40(4):648-54. PubMed PMID 24060429.
 41. Acartürk TO. Aesthetic Reconstruction of the Postburn Neck Contracture with a Preexpanded Anterolateral Thigh Free Flap. J Craniofac Surg. 2014 Jan;25(1):e23-6. PubMed PMID: 24275782.
 42. Acartürk TO, Abdel-Motleb M, Acar F. How to Kill a Flap: Munchausen Syndrome - A Silent Trap for Plastic Surgeons. J Hand Microsurg. 2014 Jun;6(1):42-4. PubMed PMID 24876691.
 43. Valerio IL, Green JM 3rd, Sacks J, Thomas S,  Sabino J,  Acartürk TO.  Vascularized Osseous Flaps and Assessesing Their Bipartite Perfusion Pattern via Intraoperative Fluorescence Angiography. J Reconstr Microsurg. 2015 Jan:31(1):45-53. Epub 2014 Dec 3. PMID:25469765.
 44. Acartürk TO, Maldonado A, Ereso A. Intraoral Reconstruction with “Thinned” Peroneal Artery Perforator Flaps: An Alternative to Classic Donor Areas in Comorbid Patients. Microsurgery 2015 Jul;35(5):399-402. Ebup 2014 Dec 20.
 45. Acartürk TO, Tunc S, Acar F. Versatality of the Perforator Based Adipose, Adipofascial and Fasciocutaneous Flaps in the Reconstruction of the Distal Leg and Foot Defects. J Foot Ankle Surg. 2015 February 4. [Epub ahead of print] DOI: 10.1053/j.jfas.2014.12.020
 46. Acartürk TO, Dinçyürek H, Dağlıoğlu K. Delay by Staged Elevation of Flaps and Importance of Inclusion of the Perforator Artery. J Hand Microsurg. 2015 Jun;7(1):1-5. Epub 2014 Dec 28 DOI 10.1007/s12593-014-0124-8.
 47. Acartürk TO. “Maras Powder” A Form of Smokeless Tobacco as a Perioperative Risk Factor in Microsurgery. J Hand Microsurg. 2015 Jun;7(1):146-8. Ebup 2014 March 9 Online First . DOI. 10.1007/s12593-014-0125-7.
 48. Husso A, Suominen S, Acartürk TO, Back L, Lassus P, Vuola J, Makitie A. Submental Arterty Flap with Sentinel Lymph Node Biopsy in the Reconstruction of Oral Cancer. J Reconstr Microsurg. 2015 Sep 15. [Epub Ahead of Print] PMID:26372684.

SORULAR ve CEVAPLAR (0 Soru)

Tahsin Oğuz Acartürk

Tahsin Oğuz Acartürk

Sorunuz bu web sitesinde yayınlanacak. Lütfen herhangi bir kişisel bilgi iletmeyiniz.